Hayat Esnaf Lokantası

      Hayat Esnaf Lokantası için bir yorum

“Hayat Esnaf Lokantası”, Gürcan Banger, Günce Yayınları (öykü)

Gürcan Banger’in “Hayat Esnaf Lokantası” kitabı, Menteşe Belediyesinin katkılarıyla Günce yayınlarının düzenlemiş olduğu 2022 Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü’nü alan “Derhâl Çık Oradan” öykü dosyasının yayınlanmış hali.

Banger’in öyküleri beklenmedik tuzaklar, şaşırtıcı sonlar ve tuhaf durum ve olaylarla örülmüş tekinsiz bir atmosfer barındırıyor. Durum böyle olunca gündelik yaşantı ve realist bir dünya içinde bile olsalar karakter ve okurlar her an sıra dışı bir olayla karşılaşmaktan kendilerini kurtaramıyorlar.

Naif okur için gerçekçi bir dünyada rastladığı bunca garipliğin açıklamasını yapmak, bunları kafası karışmadan anlamak güç. Oysa ideal okur, Banger’in kurmaca dünyasında karşılaştığı karmaşanın estetik bir edimle düzenlendiğini anlıyor. Böylece tuhaf, olağan dışı durum ve olayların gerisinde güvenilmez anlatıcıların bulunduğunu, ikircikli davranan karakterlerin psikolojik-patolojik bir geçmişle malul olduklarına karar veriyor.

Gürcan Banger’in farklı bir kurmaca tekniği, geniş bir psikoloji bilgisi ve iyi bir mühendislik kafasıyla yazdığı öyküler gerilimi, korkuyu seven bununla birlikte polisiyede olduğu gibi her şeyin sebebini isteyen okur için çarpıcı kurgular sunuyor.

Dr. Oktay Yivli

***

GÜRCAN BANGER. Elektrik yüksek mühendisi olan Gürcan Banger, Eskişehir Maarif Koleji ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Çok sayıdaki teknoloji ve diğer konulu kitapları yanında “Aşkın Anlamlar Kitabı” isimli bir popüler felsefe ve kişisel gelişim temalı kitabı ile “Camı Kırık Şiirler Senfonisi” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır. Çeşitli günlük gazete ve dönemli dergilerde yazıları yayınlanmaktadır.

2006’da Toplumsal Etik Derneği’nin yerel basın dalında Etik Ödülü, 2021’de Eskişehir Sanat Derneği tarafından düzenlenen “3. Kral Midas Öykü Yarışmasında Başarı Ödülü” ve 2022’de aynı dernek tarafından düzenlenen “Dorlion Öykü Yarışması Özel Ödülü” ile 2022’de Menteşe Belediyesi katkılarıyla Günce Yayınları tarafından düzenlenen yarışmada “Mustafa Özbey 2022 Edebiyat Ödülü” kazanmıştır.

“Hayat Esnaf Lokantası” (2022 Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü) öykü kitabını edinmek için:
Eskişehir’de Adımlar Kitabevi (Adımlar Kitap Kafe)
https://www.kitapyurdu.com/kitap/hayat-esnaf-lokantasi/637716.html
https://www.kitapsepeti.com/hayat-esnaf-lokantasi
https://www.bkmkitap.com/hayat-esnaf-lokantasi
https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=15236161
https://www.pandora.com.tr/kitap/hayat-esnaf-lokantasi/847178
http://www.gunceyayinlari.com/hayat-esnaf-lokantasi/p/1488

( Toplam ziyaret sayısı: 61 , bugünkü ziyaret sayısı: 1 )

About Gürcan Banger

GÜRCAN BANGER elektrik yüksek mühendisi, danışman ve yazardır. Eskişehir Maarif Koleji ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Aynı bölümde yüksek lisans çalışması yaptı. Kamuda mühendislik hizmetleri yapmanın yanında bilişim donanımı ve yazılımı, elektronik, eğitim sektörlerinde işletmeler kurdu, yönetti. Meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. 2005’ten bu yana bazı büyük sanayi şirketleri de dâhil olmak üzere çeşitli kuruluşlarda iş kültürü, yönetim, yeniden yapılanma, kümelenme, girişimcilik, stratejik planlama, Endüstri 4.0 gibi konularda kurumsal danışman, iş ve işletme danışmanı ve eğitmen olarak hizmet sunuyor. Üniversitelerde kısmi zamanlı ders veriyor. Raylı Sistemler Kümelenmesi'nde küme koordinatörü olarak görev yaptı. Halen ICI Teknoloji A.Ş. danışmanı ve danışma kurulu üyesidir. Kendini “business philosopher” olarak tanımlıyor. Düzenli olarak blogunda (http://www.bizobiz.net) yazıyor. Değişik konularda yayınlanmış kitapları var. Çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yazıları yayınlanıyor. KİTAPLARINDAN BAZILARI: Gürcan Banger, "En Uzak Şehir", öyküler, Yol Akademi Yayınevi, 2023 Gürcan Banger, "Yeni Teknolojiler, Dijital Dönüşüm ve İş Modelleri", Günce Yayınları, 2022 Gürcan Banger, "Hayat Esnaf Lokantası", öyküler, Günce Yayınları, 2022 Gürcan Banger, "Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri", Dorlion Yayınları, 2019, Ankara. Gürcan Banger, "Endüstri 4.0 Uygulama ve Dönüşüm Rehberi", Dorlion Yayınları, 2018. Gürcan Banger, “Endüstri 4.0 – Ekstra”, Dorlion Yayınları, 2. baskı, 2018, Ankara. Gürcan Banger, “Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletme”, Dorlion Yayınları, 2. baskı, 2018, Ankara. Gürcan Banger, “Aşkın Anlamlar Kitabı”, Dorlion Yayınları, Eylül 2017, Ankara. Gürcan Banger, “Sivil Toplum Örgütleri İçin Yönetişim Rehberi”, STGM Yayınları, 2011, Ankara. Gürcan Banger, “Eskişehir'in Şifalı Sıcak Su Zenginliği”, Eskişehir Ticaret Odası Yayınları, 2002. Gürcan Banger, “Siyasal Kalite: Siyasal Kalite Yönetimi”, Bilim Teknik Yayınevi, 2000, İstanbul Gürcan Banger, “C/C++ ve Nesneye Yönelik Programlama”, Bilim Teknik Yayınevi, İstanbul Gürcan Banger, “Pascal: Borland / Turbo 4, 4.5, 5,5, 6,7 ve 7.01”, Bilim Teknik Yayınevi, 1999, İstanbul Gürcan Banger, “Siyasetin Mimarisi”, Ant Matbaacılık Yayıncılık, Haziran 1995, Eskişehir

1 comment on “Hayat Esnaf Lokantası

 1. Gürcan Banger Post author

  “Hayat Esnaf Lokantası” (2022 Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü) öykü kitabını edinmek için:
  Eskişehir’de Adımlar Kitabevi (Adımlar Kitap Kafe)
  https://www.kitapyurdu.com/kitap/hayat-esnaf-lokantasi/637716.html
  https://www.kitapsepeti.com/hayat-esnaf-lokantasi
  https://www.bkmkitap.com/hayat-esnaf-lokantasi
  https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=15236161
  https://www.pandora.com.tr/kitap/hayat-esnaf-lokantasi/847178
  http://www.gunceyayinlari.com/hayat-esnaf-lokantasi/p/1488
  #öykü #hikaye #edebiyat #ödül #hayat #esnaf #lokantası #gürcan #banger #günce #yayınları

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.